• واحد فروش : ۹-۳۴۵۵۷۲۴۷-۰۲۳

آشنایی با تکنولوژی لایه محافظ

  • خانه
  • /
  • آشنایی با تکنولوژی لایه محافظ

دایاکس (Dayax) درواقع چوب پلاستیک پوشش دار شده می باشد. به این معنی که یک لایه منحصر به فرد و پیشرفته به ضخامت 1-5/1 میلیمتر هسته محصول را می پوشاند. لایه وهسته به طور هم زمان تحت دمای بالا با یکدیگر اکسترود می شوند بنابراین هیچ گونه چسب یا مواد مضری جهت چسباندن آنها استفاده نمی شود. در فرایند تولید محصولات نسل اول چوب پلاستیک فقط از یک خط اکسترودر استفاده می شود ولی در تکنولوژی حاضر جهت ایجاد لایه محافظ برروی سطح پروفیل های Dayax از فرایندی با عنوان کواکستروژن(co-extrusion) استفاده می شود.

کواکستروژن به معنی استفاده همزمان از دو یا چند اکسترودر منفرد در تولید یک محصول یکپارچه چند لایه است. این تکنولوژی مستلزم استفاده از یک قالب با قابلیت تغذیه هم زمان از چند اکسترودر مجزا می باشد و هر اکسترودر از یک نوع ماده تغذیه می شود و درانتها تمام اکسترودرها به یک قالب مشترک وصل می شوند و پس از عبور مواد از کانال های مجزای درون قالب  به هم می رسند و با ساختار لایه ای از آن خارج می شوند.

هر لایه خصوصیات فیزیکی-مکانیکی منحصر بفرد ماده سازنده خود را دارد که باعث می شود یک جسم چند لایه چندین ویژگی مهندسی متفاوت را یکجا در خود داشته باشد، علاوه بر این هر لایه می تواند مکمل ویژگیهای دیگر لایه ها باشد و ضعف آنها را نیز بپوشاند.

یک جسم چند لایه مجموعه خواص فیزیکی-مکانیکی پیشرفته تری دارد، به همین دلیل می تواند در صنعت، مواد تک لایه قبلی را ازدور رقابت حذف کند. و این همان چیزی است که در چند سال اخیر در صنعت چوب پلاستیک در کشور های پیشرفته روی داده است به گونه ای که امروزه بیش از 90 درصد محصولات تولید شده در آمریکای شمالی و اروپا با تکنولوژی لایه محافظ به بازار عرضه می گردند.

 

تکنولوژی لایه محافظ
لایه محافظ

دلایل بسیار زیادی وجود دارد برای اینکه تولید کنندگان چوب پلاستیک از فرایند کواکستروژن به جای فراید تک لایه استفاده کنند. معمولا لایه ای از مواد گرانقیمت که در برابر رنگ پریدگی، ترک و شکاف، ایجاد لک، خراشیدگی و قارچ مقاوم می باشد در سطح بیرونی پروفیل اکسترود می گردد، درحالیکه مواد داخل آن دارای افزودنی هایی است که بیشتر در برابر ضربه و عملکرد ساختاری قطعه موثر هستند.

هسته ، لایه محافظ
لایه محافظ 2

 

 هدف ما نیز در شرکت بسپار سازه اراد به عنوان تنها تولید کننده چوب پلاست با تکنولوژی لایه محافظ در منطقه که با برند تجاری Dayax عرضه می گردد، رسیدن به بالاترین کیفیت و برطرف نمودن معایب محصولات نسل اول می باشد. از آنجا که این محصول از نظر طرح و رنگ محدود نمی باشد و دوام آن در برابر آفتاب قابل توجه است لذا می توان این محصول را به راحتی جایگزین بسیاری از محصولات دیگر مانند  ترموود، سنگ، سرامیک و آلومینیوم کامپوزیت نمود.